Obrażenia głowy i mózgu należą do najdotkliwszych urazów jakie mogą spotkać ofiarę wypadku. Mają miejsce w szczególnie ciężkich wypadkach komunikacyjnych, gdzie pojazdy zderzają się ze sobą przy bardzo wysokich prędkościach. Urazy głowy mogą mieć miejsce również w czasie pracy. Narażeni są na nie szczególnie pracownicy budowlani oraz wykonujący pracę w kopalniach. Na urazy głowy narażeni są również zwykli przechodnie i konsumenci przebywający w supermarketach, którzy mogą zostać uderzeni przez przedmioty źle ułożone na pułkach.
Następstwa urazów głowy i mózgu mogą być bardzo poważne. Centralny ośrodek nerwowy jakim jest ludzki mózg odpowiada za wszystkie czynności, umiejętności człowieka oraz zdolności do komunikacji, percepcji i uczenia się. Uszkodzenie tego niezbędnego organu chociaż w niewielkim obszarze może prowadzić do trwałego inwalidztwa.
Skutkiem urazów mózgu poszkodowani mogą doznać utraty słuchu, utraty wzroku lub zaburzeń widzenia, utraty smaku i węchu, utraty mowy oraz czucia. Częstym następstwem uszkodzenia mózgu są stałe zaburzenia równowagi, bardzo trudne w leczeniu.
Poszkodowani, którzy doznali powyższych obrażeń na skutek cudzych zaniedbań lub z winy innego użytkownika drogi, mają pełne prawo do ubiegania się o zadośćuczynienie oraz zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji.
Odszkodowania dla osób doznających obrażeń mózgu kształtują się następująco: